Termín bodywork označuje veškeré techniky osobnostního rozvoje, které zahrnují práci s tělem, manipulační terapii (masáže, fyzioterapie) práci s dechem, energetické léčení a sociální faktor. Bodywork reprezentuje psychosomatický přístup k prevenci a udržení pevného zdraví a vitality. Zahrnuje techniky jako jsou Shiatsu, Kraniosakrální terapie, Chiropraxe, Rolfing (strukturální integrace) Feldenkreisova metoda, Bowenova technika, Reflexní terapie, Alexandrova technika, Reiki, Akupunktura a další.
Cílem bodyworku je rozpouštění emočních bloků, což jsou emoce, které jsme si nedovolili prožít a nechat jít a uvolnění nevyjádřeného distresu. Obojí se jako napětí ukládá ve svalech a vazivu a uvězňuje tělo v krunýři. Bodywork, neboli práce s tělem umožňuje vytvořit či obnovit spojení těla a mysli, díky čemuž můžeme najít své mentální a fyzické hranice, vědomě s nimi pracovat a posouvat je na jejich optimální úroveň.
Prostřednictvím bodyworku je možné cíleně programovat naše nastavení a funkcionalitu. Programování funguje oboustranně – změnou myšlenkových vzorců je možné ovlivnit tělesné pochody a stejně tak vědomým působením na fyzické tělo je možné podpořit změnu na psychické úrovni. Pro dosažení kýžené změny je vhodné nakombinovat bodywork s psychoterapií, zdravým sportem, popřípadě meditací.
Bodywork není zázračná metoda k odstranění všech neduhů během jednoho sezení jako mávnutím kouzelného proutku. Bez přičinění a aktivní spolupráce klienta hlavně v čase mimo sezení, jsou výsledky jen krátkodobé. Je spíš průvodcem na cestě, kde zodpovědnost za své zdraví a psychickou pohodu nese každý sám.
Shiatsu
Shiatsu je starodávná uzdravovací metoda pocházející z Japonska, která vychází z Tradiční Čínské medicíny a akupunktury. Pracuje s energií doteku a dlouze aplikovaným tlakem na akupunkturní body, včetně rotací kloubů a pasivního protahování. Shiatsu je meditace v pohybu, která pomáhá uvolnit smutek a tíseň, obnovit duševní a tělesnou rovnováhu a aktivovat samoozdravný potenciál jedince. Techniky se provádějí na zakrytém těle a vytvářejí bezpečné prostředí. Shiatsu pracuje s energetickými dráhami a akupunkturními body, uvolňuje blokády a obnovuje rovnoměrný proud energie v těle. Masáž začíná rozhovorem a provádí se na futonu ve různých polohách. Je pomalá, mírná a relaxační, a mnoho klientů při ní odpluje do říše vizí a snů. Při masáži je důležité aby se masér sladil s rytmem dechu klienta a vytvořil atmosféru důvěry a bezpečí. Celá ošetření je prováděno ve volném, pohodlném oblečení. Shiatsu je vhodná volba masže pro různé zdravotní stavy a může být prováděno i u lidí s omezenou schopností pohybu. Masáž má mnoho prospěšných účinků, včetně prevence civilizačních chorob, psychosomatických potíží, bolestí hlavy, svalových napětí či rehabilitace po úrazech.
Reflexní terapie a Breussova masáž
Reflexní terapie je metoda využívající reflexních ploch a bodů na těle, které odpovídají vnitřním orgánům. Tlak na tyto oblasti harmonizuje funkci orgánů a tlumí bolest. Historie této léčebné metody sahá až do doby starověkých civilizací a byla používána nezávisle v různých částech světa. Moderní reflexologie byla rozpracována Eunicí Inghamovou, která vytvořila mapy reflexních zón a seznam indikací reflexních bodů.
Reflexní masáž se provádí převážně na chodidlech, kotnících a nohou s minimálním množstvím oleje. Tlak na reflexní body a plochy má analgetické účinky a optimalizuje funkci orgánů. Intenzita tlaku se přizpůsobuje individuálním potřebám a zdravotnímu stavu klienta. Masáž se provádí v pololeže na křesle nebo v leže na lehátku.
Reflexní terapie může sloužit i jako diagnostická a terapeutická metoda, ale hlavním jejím cílem je prevence chronických onemocnění, zmírnění stresu a uklidnění přebuzeného nervového systému.